Jak przygotować własny system segregacji odpadów

Przeczytaj, jak łatwo i funkcjonalnie przygotować własny system segregacji odpadów w swoim domu.

Segregacja odpadów w domu nie będzie trudnością, jeśli ułatwimy sobie życie i wydzielimy we wnętrzu miejsce i pojemniki na odpady. W większości domów odpady przechowujemy w koszach w kuchni. Pomyślmy o umieszczeniu na przykład w szafce w kuchni pojemników, które ułatwią późniejszą segregację. Warto ustawić oddzielne pojemniki na odpady ulegające biodegradacji oraz zmieszane, a także kolejny na odpady stałe – czyli na przykład papier, metale tworzywa sztuczne, szkło. Późniejsza segregacja odpadów do większych worków lub pojemników będzie już tylko formalnością.

Jeśli dobrze zorganizujemy segregację odpadów, nie będzie to dla nas uciążliwy obowiązek, a już po krótkim czasie odczujemy pozytywne skutki tej czynności.

Jakich odpadów jest najwięcej w twoim domu?

Zrób tygodniowy test, który pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Dzięki niemu będziesz mógł, nie tylko dobrać odpowiednią wielkość oraz rodzaj pojemników do poszczególnych typów odpadów, ale również zastanowić się jak ograniczyć ilość odpadów, których produkujesz najwięcej.

Pojemniki na odpady dostosuj do potrzeb

Wielkość pojemników powinna być dopasowana do ilości odpadów, które produkujesz – a więc pojemniki na te odpady, których wyrzucasz najwięcej powinny być największe i łatwo dostępne. Dodatkowo ze względów higienicznych, te przeznaczone na odpady biodegradowalne i nienadające się do przetworzenia powinny być wyposażone w pokrywki. Warto też poszczególne kosze odpowiednio opisać, na przykład poprzez umieszczenie naklejek, aby wszyscy domownicy wiedzieli, które odpady gdzie wyrzucać.

Co w przypadku, kiedy brakuje nam miejsca na wszystkie pojemniki?

Co zrobić, gdy mamy zbyt małą kuchnię lub niewystarczającą ilość miejsca w szafce pod zlewem, aby umieścić kilka pojemników? Być może jesteśmy w stanie opróżnić jakąś inną szafkę i zorganizować w niej system do segregowania.

Odpady suche i czyste takie jak: papier, metale, tworzywa sztuczne oraz szkło możesz przechowywać w torbach lub pojemnikach umieszczonych w szafie lub koszach przytwierdzonych do ściany. Rozwiązaniem są także systemy, które możemy postawić na podłodze, umieścić na balkonie, w korytarzu, przedpokoju lub w przypadku domu – w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

O czym pamiętać, zanim wrzucisz odpady do kontenera?

  • Pamiętajmy, że przed wyrzuceniem opakowania, należy je odpowiednio oczyścić. Makulatura nie powinna być zatłuszczona i zabrudzona – jeżeli jest zanieczyszczona powinna zostać umieszczona w pojemniku na odpady zmieszane. Czyste i suche odpady są nie tylko dużo bardziej wartościowe, ale przede wszystkim bezzapachowe, więc można je przechowywać w wielu miejscach i nie trzeba ich codziennie wyrzucać do kontenera.
  • Podczas segregowania odpadów należy oddzielać od siebie elementy wykonane z różnych materiałów – pusty słoik umieszczamy w pojemniku na szkło, a jego wieczko w koszu na tworzywa sztuczne i metal. Opakowania zgniatać, aby zajęły jak najmniej miejsca.
  • Odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia, fusy od kawy czy herbaty, ze względów estetycznych i higienicznych należy wyrzucać codziennie. Aby pożytecznie wykorzystać te odpady, warto zakupić lub wybudować kompostownik, mając na uwadze, że do kompostowania nie nadaje się mięso i niektóre owoce cytrusowe.

PRZYPOMINAMY !!! Kompostowanie ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH – jak zacząć?

  • Odpady niebezpieczne, czyli baterie, świetlówki czy zużyty sprzęt RTV/AGD muszą być wrzucane do specjalnie przygotowanych w tym celu pojemników lub dostarczane do PSZOK.
  • Jeżeli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić dane opakowanie, zastosuj zasadę: wiesz na pewno, że to surowiec wtórny – wyrzuć go do surowców wtórnych, nie masz pewności – umieść go w pojemniku na odpady zmieszane. Nic złego się nie stanie, a unikniesz zanieczyszczenia cennych surowców wtórnych.